Kevään tosipelien lähestymistä silmällä pitäen Nibacos on tehnyt kaksi pelaajaahankintaa, kun Vaasan suunnalta joukkueeseen liittyvät Joona Kukko ja Kim Sand.
Kukko on kokenut pelaaja, joka on kolmella kaudella pelannut Salibandyliigaa SPV:n ja Nurmon Jymyn riveissä, joissa kertyi tehot 15+21. Liigavuosien lisäksi takana on usea divarivuosi SB Vaasassa ja Jymyssä. Viime kaudella 37-vuotias Kukko edusti Suomisarjassa SB Vaasaa, mutta tällä kaudella mies ei ole pelannut yhtään peliä.
30-vuotias Sand on edustanut suurimman osan urastaan SB Vaasaa pelaten Suomisarjassa, 2. divisioonassa kuin 1. divisioonassa. Viime kaudella Sand edusti SB Vaasa ollen joukkueen tehokkain pelaaja 12+22-tehoilla. Sitä ennen Sand pelasi kaksi kautta 2. divisioonaan Merikaarron paidassa. Sand on niin ikään ollut alkukauden pelaamatta.
- Vahvistukset tuovat laajuutta rosteriin kevään tosipelejä ajatellen, sekä tietenkin kokemusta kevään peleistä. Molemmat ovat soljahtaneet todella hyvin parin treeniviikon aikana joukkueeseen sisälle, kertoo Nibacoksen valmentaja Lasse Lyttinen.
Mitä Nibacos saa Kukosta ja Sandista?
- Joona tuo rauhallisuutta pallolliseen peliin, sekä tasapaino puolustuspäähän. Kim taas tuo pallollista taitoa alakertaan, sekä omaa todella hyvän ymmärryksen pelistä, raottaa Lyttinen.
Molemmat pelaajat ovat pelivalmiita jo perjantain Merikoski-pelissä, joten tule tarkastamaan paikan päälle, miltä uudet vahvistukset kaukalossa saavat aikaan?
07.02.2025 22.35 | Konnat antautui lopulta |
07.02.2025 12.07 | Saadaanko Konnat kuriin? |
02.02.2025 22.25 | Welhot kypsyi lopulta edustuksen käsittelyssä |
02.02.2025 10.37 | Josba Akatemia harasi vastaan, mutta kaatui |
29.01.2025 08.52 | Itä-Suomen vieraskiertue edessä |
25.01.2025 12.10 | Nibacoksen rutiini riitti Merikoskea vastaan |