​SB Raatti kaatui rutiinilla
P19 (s.2007-2009)Julkaistu: 06.10.2025 08.32

​SB Raatti kaatui rutiinilla

Parhaaseen ei Nibacos yltänyt P19 1. divisioonan kotiottelussa uutta tuttavuutta SB Raattia vastaan. Savolaiset vieraat laittoivat hyvin kampoihin ja joutuivat vasta päätöserässä tunnustamaan isäntien paremmuuden 10-4 (2-1, 3-2, 5-1).

Mihin ottelu ratkesi?

Kotijoukkueen rutiini täysmittaisista peleistä ja kokemus SM-sarjoista viime vuosilta näkyi varmasti ratkaisuhetkillä, kun palloa piti laittaa pussiin. Pallolla isännät pystyivät rakentelemaan maalipaikkoja, mutta vieraiden uhrautuvat puolustus- ja peittopelaaminen sekä hyvä maalivahtipeli pitivät kotiyleisön jännityksessä pitkään.

Mihin voidaan olla tyytyväisiä?

Päätöserään pystyttiin tekemään ryhtiliike ja muistettiin pelata joukkueelle. Toki vieläkin tuli mustia hetkiä, mutta parempaan suuntaan mentiin askel kerrallaan.

Miten jatketaan?

Kauan ei ole aikaa lepäillä, sillä jo tulevana perjantaina juna vie Nibacoksen Seinäjoen Urheilutalolle, jossa kello 18.30 alkaa paikallispeli Seinäjoen Peliveljiä vastaan.

Parhaan pelaajan palkinnot jakoi Sokos Hotel Kaarle - hotelli keskellä Kokkolaa

Nibacos Kokkola ry               

Torikatu 21-23, 67100 Kokkola

Puh. 050 476 9022
toimisto@nibacos.fi


Toimisto avoinna:

Maanantaisin klo 10-15.30

Torstaisin klo 12-16

Perjantaisin klo 8-12

(kiinni 13.-16.10.2025)


-SALIBANDYÄ SUURELLA SYDÄMELLÄ-