
Ei niin kaunista, mutta tehokasta, oli Nibacoksen resepti kotipelissä sarjanousija Pirkkalan Pirkkoja vastaan. Kaksi ensimmäistä erää mentiin enemmän Pirkkojen käsikirjan mukaan, mutta päätöserässä Nibacos sai pakkaansa paremmin kasaan ja pääsi tuulettamaan 508 katsojan edessä 10-5 (3-3, 1-1, 6-1) -voittoa.
- Kyllä me voitto ansaittiin. Vaikka kaksi erää ei ollut niin hyvää, pelattiin me päätöserä kypsästi, tuumaili isäntien parhaana palkittu Asla Veteläinen.
Avauserässä sattui ja tapahtui. Vieraat tulivat ensiminuuteilla hurjan alkukauden siivittämänä ja Nibacoksella oli vaikeuksia päästä mukaan. Johtoonkin vieraat pääsivät ylivoiman avulla, mutta sitten heräili kotijoukkue.
Kolmoskentän Iisakki Kuoppala avasi isäntien maalihanat ja hanoja auki piti kapteeni Salo ylivoimalla Veteläisen syötöstä. Mutta sitten pari pientä hassia omassa päässä ja Pirkat rankaisi heti siirtyen johtoon. Veteläinen paukautti vielä ennen erätaukoa Miikka Honkaniemen hyvästä passista lukemat tasoihin.
Toinen erä alkoi isänniltä vauhdikkaasti, kun Salo iski 4-3-johto-osuman jo ajassa 20.24 ensiesiintymisen Nibacos-paidassa tehneen Emppu Hellstenin syötöstä. Kauan eivät vieraat takaa-ajajina viihtyneet, sillä ylivoimalla se tuli tasoihin jo ajassa 23.45.
Näistä asemista lähdettiin sekavan toisen erän jälkeen päätöserään, jossa Nibacos ratkaisi ottelun itselleen.
- Kyllä valmennus vain muistutti, että pysytään vain omassa jutussa, eikä lähdetä kaverin mukaan nopeaan pelaamiseen, muistutti Veteläinen.
Ja oikeaan osui valmennuksen opit, sillä Nibacos iski komean 5-4-maalin, kun Viljami Tuikka iski uran ensimmäisen divarimaalinsa Tomi Takalan namupassista. Kun vielä heti perään onnistui Veteläinen ujuttamaan pallon hyvän pelin pelanneen Sebastian Saariniemen kainalosta, näytti kaikki hyvältä isännille.
Pirkat laittoi kuitenkin kaikkensa peliin, kun Oliver Myllymäki toi vieraat maalin päähän ajassa 53.13. Mutta ratkaisuhetkillä astuivat kokeneet pelurit esiin, sillä hattutempun viimeistellyt Timo Salo iski vieraat kahden maalin johtoon Jonatan Tynkkysen syötöstä ennen kuin isännät paketoivat pelin tyhjiin tehdyillä maaleilla. Tyhjiin palloa laittoivat Tynkkynen kahdesti ja Honkaniemi kerran.
- Kyllä me lähdetään voittoputkea jatkamaan ensiviikonloppuna Poriin (Karhut) ja Tampereelle (Koovee). Itsellä jäi ensimmäinen vieraskiertue flunssan takia väliin, niin on ihan mukava lähteä nyt reissuun, päätti 2+1-tehot kirjauttanut Veteläinen.
Nibacoksen seuraava kotiottelu on kahden viikon päästä, kun Kokkolassa kohtaavat toisensa heti perään Nibacos ja Koovee.

| 3' | Maali | Vastustaja |
| 11' | Maali | Salo Timo |
| 14' | Maali | Vastustaja |
| 16' | Maali | Vastustaja |
| 20' | Maali | Salo Timo |
| 23' | Maali | Vastustaja |
| 53' | Maali | Vastustaja |
| 55' | Maali | Salo Timo |
| 57' | Maali | Tynkkynen Jonatan |
| 57' | Maali | Honkaniemi Miikka |
| 59' | Maali | Tynkkynen Jonatan |